TYNKARNIA-TYNKI TRADYCYJNE I GIPSOWE

RODZAJE TYNKÓW

Tynki cementowo-wapienne czy gipsowe?

Rodzaje tynków, ich podział oraz sposoby wykonania.

Tynki cementowo-wapienne, dwuwarstwowe oraz inne rodzaje tynków wyrównuje się przez zacieranie styropianową pacą. Płaszczyznę lica wyznacza się za pomocą pasów lub listew kierunkowych. Powierzchnia powinna być równa ,ale faktura szorstka. 

Dwuwarstwowe wykonuje się w pomieszczeniach w gorszym standardzie. 

Trójwarstwowe (nasze usługi) wykonuje się tak samo jak tynki dwuwarstwowe lecz dodatkowo wykonuje się gładź. 

Powierzchnie te wykonuje się wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Gładź wykonuje się po stwardnieniu narzutu i zaciera się packą styropianową nie zostawiając smug.

Powierzchnia powinna być gładka i równa. Tynki trójwarstwowe pospolite należy wykonywać dokładniej niż te dwuwarstwowe. Tynki wapienne (wewnętrzne) do wykonywania ścian sufitów wewnątrz. 

Ze względu na małą odporność na warunki atmosferyczne nie stosuje się ich na zewnątrz. Wapienne tworzą korzystny mikroklimat ( łatwo przyjmują i oddają wilgotność –ściana oddycha ). 

Rodzaje tynków to również podział na tynki cementowo- wapienne oraz gipsowe.

Tynki cementowo-wapienne (zewn. i wewnętrzne) wykonuje się głównie na zewnątrz budynku. Jako wewnętrzne stosuje się je w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności np. pralnie, suszarnie, elementach betonowych i ceramicznych jako drugą warstwę tynku (narzut). 

Cementowe (zewnętrzne i wewnętrzne) stosuje się tam, gdzie tynk ma być wodoszczelny i jest narażony na uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się go na cokołach, ścianach fundamentowych pod izolację przeciwwilgociową. 

Wapienno-gipsowe (wew.) stosuje się je zamiast wapiennych na podłożu drewnianym. Mają lepszą przyczepność do podłoża i szybciej twardnieją niż te wapienne. 

Gipsowe (wewn.) stosuje je się wyłącznie wewnątrz budynków do pomieszczeń nie narażonych na wilgoć. Powierzchnie te są bardzo gładkie, szybko schną i nadają się na podłoża drewniane. 

Tynki szlachetne to tynki dekoracyjne o specjalnie dobrych składnikach, specjalnej fakturze i zabarwieniu. Rodzaje struktur szlachetnych: nakrapiany, zmywany, cyklinowany, gładzony, nakłuwany, młotkowany, szlifowany, kamieniarski. 

Tynki szlachetne należy wykonywać po ukończeniu wszystkich robót, które późniejsze wykonanie mogło by spowodować uszkodzenie tynku.

Przed rozpoczęciem robót tynkarskich powinny być:

  • ukończone wszystkie roboty stanu surowego,
  • wykończone wszystkie roboty instalacyjne pod tynkowe,
  • zamurowane wszystkie bruzdy,
  • osadzone wszystkie ościeżnice okienne i drzwiowe. 

Grubość tynków szlachetnych zależy od rodzaju tynku, jego struktury i sposobu wykonania wynosi od 3 do 20 mm.

Masa tynkarska składa się z materiałów wiążących w postaci wodnej zawiesiny winylowo akrylowej. 

Tynki zewnętrzne z plastycznej masy tynkarskiej można stosować jako warstwę fakturową na powierzchni wielko wymiarowej elementów betonowych lub jako wykończenie elewacji budynków o konstrukcji monolitycznej.

Zadzwoń teraz